3 maj 2021

Kraków: 3,5 tysiąca osób zaszczepionych na Rynku Głównym

3,5 tysiąca osób zostało zaszczepionych w majowy weekend w ramach akcji "Zaszczep się w majówkę" w mobilnym punkcie szczepień powszechnych zlokalizowanym na Rynku Głównym w Krakowie – podało w poniedziałek wieczorem biuro prasowe wojewody małopolskiego.
REKLAMA

Jak poinformował wojewoda Łukasz Kmita, pierwszego i drugiego dnia szczepień przeciw COVID-19 wydano po 1,2 tysiąca dawek preparatu firmy Johnson&Johnson. W poniedziałek, który był trzecim dniem akcji, preparat przyjęło 1,1 tys. osób.

"Były to osoby wyjątkowo zdeterminowane i przekonane o słuszności swoich działań. Nie straszny był im chłód, deszcz i wiatr. Podobnie jak wczoraj także dziś – jeszcze przed otwarciem punktu – na Rynku czekało blisko pół tysiąca osób. Przyszli na krakowski Rynek, bo dokonali słusznego wyboru – wyboru zdrowia i bezpieczeństwa, swojego i swoich bliskich" - relacjonował wojewoda.

Jak wskazano, akcja miała również charakter edukacyjny - przez trzy dni pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiadali na pytania związane z Narodowym Programem Szczepień.

Każdego dnia majówki na Rynku pracowały zespoły szczepiące ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, liczące łącznie trzech lekarzy, sześć pielęgniarek i sześciu pracowników administracyjnych. Pomocy udzielali też pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Nad bezpieczeństwem czuwali żołnierze, strażacy oraz policjanci. Tylko w poniedziałek ze strony wojska i służb zaangażowanych było: 24 żołnierzy (12 z 6. Brygady Powietrznodesantowej i 12 z 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej), 14 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz ośmiu policjantów.

"Dzięki dobrej organizacji udało nam się przeprowadzić tę akcję absolutnie zgodnie z planem. Wszystko przebiegło sprawnie. Wykorzystaliśmy pełny potencjał naszych trzech zespołów szczepiących, które pracowały przez te trzy dni pełną parą" - podsumował Kmita.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ ozk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wągrowcu