Jak przeżyć Święta będąc na diecie
fot. nadesłane
Na Święta czekamy cały rok i rzetelnie się do nich przygotowujemy: robimy zakupy i porządki, kupujemy prezenty itp. Cóż…, po ich zakończeniu jesteśmy najczęściej zmęczeni, ospali i pozbawieni chęci do życia. Wszystko dlatego, że w polskiej tradycji święta są czasem kulinarnej rozpusty. Spędzamy je za stołem, zza którego prawie nie wstajemy. Jemy za dużo i zbyt tłusto, nie zwracając uwagi na to, co wkładamy do ust.
REKLAMA
Jeśli nie chcesz, by święta skończyły się dolegliwościami trawiennymi, wzdęciami, zaparciami czy dodatkowymi kilogramami, skorzystaj z naszych wskazówek:
Świąteczne wskazówki:
Świąteczne wskazówki:
- Zgodnie z obyczajem na wigilijnym stole powinno się pojawić dwanaście potraw. Nie oznacza to, że musimy najeść się do syta. Nakładajmy małe porcje np. dwa pierogi czy kawałek ryby.
- Nie zagryzajmy każdej potrawy pieczywem. Wybierajmy potrawy z przewagą warzyw zamiast mięs.
- Nie róbmy ogromnych zapasów. W wielu domach święta trwają do Nowego Roku, a nawet dłużej, gdyż jesteśmy zmuszeni „dojadać” resztki, których szkoda wyrzucić. Sama kolacja wigilijna może mieć nawet 6000 kcal…
- Unikajmy alkoholu – to puste kalorie, które dodatkowo obciążą i tak nadwyrężoną nadmiarem pożywienia wątrobę. Do popijania lepszy będzie kompot z suszonych owoców osłodzony odrobiną miodu, stewii.
- Zupy – polecamy niskokaloryczny barszcz z jabłkami na naturalnym zakwasie bez wywaru mięsnego lub grzybową zupę niezabielaną tłustą śmietaną.
- Ryby – na wigilijnym stole nie może ich zabraknąć, gdyż tradycja nakazuje, by tego wieczoru nie spożywać mięsa. Na polskich stołach króluje karp, najczęściej w galarecie sporządzanej na bazie żelatyny wieprzowej lub smażony w tłustej panierce z bułki tartej. Tymczasem w daniach takich, jak np. ryba po grecku, można przemycić sporą porcję warzyw, a za pomocą przypraw dodać im nieco oryginalności. Jeśli śledź, to tylko z beczki, wymoczony z nadmiaru soli, doprawiony pieprzem i odrobiną oleju lnianego.
- Bigos – w wielu domach Boże Narodzenie bez niego nie istnieje. Niestety, tradycyjny polski bigos jest tłusty i ciężkostrawny ze względu na dodatek różnych gatunków mięs, w tym często boczku i kiełbasy. Nie warto jednak rezygnować z przyrządzania bigosu, gdyż kapusta, która powinna być jego głównym składnikiem, jest niezwykle zdrowa i polecana w okresie zimowym. Radzimy spróbować lżejszej wersji tej potrawy, w której mięso można zastąpić grochem lub pokrojoną w kostkę cukinią. Dodatek przypraw, takich jak kminek, pozwoli uniknąć również nieprzyjemnych wzdęć.
- Ciasto na pierogi można przyrządzić z mąki razowej. Jeśli farsz z kapusty i grzybów jest dla nas zbyt ciężkostrawny, możemy je nadziewać soczewicą lub kaszą gryczaną z dodatkiem warzyw i przypraw.
- Wybierając słodkości, postawmy na domowe ciasta bez mas i kremów tortowych. Wegański piernik czy szarlotka na spodzie ze zmiksowanych orzechów i daktyli będą smacznym i zdrowym wyborem. Unikajmy również orzechów w czekoladzie i słodyczy, które w połączeniu z tłustymi i ciężkostrawnymi potrawami mogą spowodować prawdziwą rewolucję w naszym układzie trawiennym.
PRZECZYTAJ JESZCZE