25 październik 2023

Zainaugurowano 6. odsłonę kampanii "Mała książka - wielki człowiek"

zdjęcie: Zainaugurowano 6. odsłonę kampanii
fot. PAP
Szóstą odsłonę kampanii "Mała książka - wielki człowiek", realizowanej od 2017 r. przez Instytut Książki i MKiDN, zainaugurowano w środę w Warszawie. "Małe książki tworzą wielkich ludzi, jeżeli ci ludzie czytają" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
REKLAMA

Kampania "Mała książka – wielki człowiek" to realizowany od 2017 r. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Książki projekt bookstartowy obejmujący dystrybucję bezpłatnych "Wyprawek Czytelniczych" dla dzieci w wieku 0-9 lat, mający na celu bezpośrednie kształtowanie nowego pokolenia czytelniczego, poprzez zaangażowanie rodziców, opiekunów oraz całego środowiska – przedszkoli, bibliotek i szkół. W program zaangażowanych jest 320 szpitali położniczych, ponad 6 700 bibliotek publicznych i 13 300 szkół podstawowych w całej Polsce.

W tym roku kampanii towarzyszy hasło: "Zależy Ci na rozwoju swojego dziecka? Podaruj mu miłość do książek".

Minister kultury Piotr Gliński na konferencji prasowej zorganizowanej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie powiedział, że "małe książki tworzą wielkich ludzi, jeżeli ci ludzie czytają".

Przypomniał, że kampania "Mała książka - wielki człowiek" została rozpoczęta w 2017 r., "dopełniając niejako Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, prowadzony przez kilka instytucji podległych ministerstwu".

Ocenił, że kampania "Mała książka – wielki człowiek" jest "ewenementem w Europie". "Od 2017 r. dzieciom do 9. roku życia przekazaliśmy wiele tych małych książeczek. Współpracujemy z 320 oddziałami położniczymi, bibliotekami, gdzie przedszkolaki mogą się zapisywać, uczyć się od małego, że warto być czytelnikiem, warto być użytkownikiem bibliotek oraz szkołami podstawowymi" – przekazał szef MKiDN.

Dodał, że "w ramach programu wydawane są specjalne publikacje". "W poprzednim roku wydaliśmy książkę Wojciecha Widłaka, natomiast w tegorocznej edycji jest to +Wnuczka antykwariusza+ Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak, którą będą mogli otrzymać pierwszoklasiści" – wskazał.

Minister kultury zwrócił uwagę, że kampania jest prezentowana na różnych targach międzynarodowych, ostatnio w Hiszpanii. "Wszędzie budzi wielkie zainteresowanie. Bezpłatnie rozdaliśmy 5 mln odpowiednio dobranych do wieku czytelników i wspaniale wydanych książek. Robimy to po to, żeby uwrażliwiać, żeby dzieci były mądrzejsze i miały wybór, żeby w tych czasach trudnych, wielu zagrożeń cywilizacyjnych kryzysu kultury globalnej, można było bronić to, co jest wartościowe" – zaznaczył szef MKiDN.

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski przyznał, że kampania jest przyjmowana z wielkim uznaniem i jest naśladowana na świecie. Jak mówił, "to nie są tylko książki, to jest permanentna praca od 2017 r.". "Nie ma dnia, w którym ta praca się nie odbywa" - zaznaczył. Zwrócił uwagę, że prawie wszystkie biblioteki publiczne oraz szkoły podstawowe biorą udział w tej akcji.

Emilia Komarnicka-Klynstra, która wraz z mężem Redbadem Klynstrą jest jednym z ambasadorów akcji powiedziała, że to jest taka kampania, o której chciałaby mówić codziennie, przez cały rok, na całym świecie.

"Mówię to przede wszystkim, jako mama, która ma świadomość i bierze odpowiedzialność za rozwój swoich dzieci, ale mama, która cieszy się, że ta świadomość i inspiracja do odpowiedzialności wędruje do domów, do 5 mln polskich domów. (...) Doskonale wiemy, jakie są korzyści z czytania, rodzice też to wiedzą, że rozwija się słownictwo, poszerza się wyobraźnia, że jest przygotowanie do nauki, do języków obcych, że kreatywność, to wszystko wiemy, ale ja chciałabym zwrócić przede wszystkim na tę inspirację do wspólnego spędzania czasu" - podkreśliła Komarnicka-Klynstra.

Przemysław Stippa, który w tym roku jest po raz pierwszy ambasadorem akcji, przyznał, że "dzięki książce łatwiej jest mu wychowywać dziecko". "Czytając różne historie, utożsamiając się z różnymi postaciami, znając różne postaci, później jest mi łatwiej mu wytłumaczyć co jest dobre, co jest złe, rozwijać jego lęki, obawy, jego niepokoje, odwołując się właśnie do tych historii, które zostały zapisane w książeczkach, również narysowane pięknie w ilustracjach w tych książkach" - mówił Stippa.

W ramach tej ogólnopolskiej akcji bezpłatne "Wyprawki Czytelnicze" trafiają do rąk rodziców i dzieci w różnym wieku. Najmłodsi czytelnicy – noworodki – z oddziałów położniczych z niemal 320 szpitalach w całej Polsce wrócą do domu obdarowani książką "Mama, tata i ja. Hop-la-la!". To antologia wierszy znanych twórców, m.in.: Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej czy Jana Brzechwy, pięknie zilustrowanych przez Elżbietę Wasiuczyńską.

Z kolei przedszkolaki odbierają swoją "Wyprawkę Czytelniczą", zakładając wraz z rodzicami kartę biblioteczną w jednej z niemal 6 770 bibliotek publicznych biorących udział w projekcie. Przygodę z książką rozpoczynają od historii pt. "Krasnal w Krzywej Czapce". Publikacja miała swoją premierę w 2022 r., a jej autorem jest Wojciech Widłak, ilustracje wykonała Aleksandra Krzanowska. Dodatkowo za każdą wizytę w bibliotece połączoną z wypożyczeniem książki, przedszkolak otrzymuje naklejki na osobnej karcie, a po zebraniu 10, zostaje uhonorowany Dyplomem Małego Czytelnika.

W tym roku na pierwszoklasistów czeka niespodzianka – najnowsza książka Justyny Bednarek, która stworzyła kultową już historię o ciekawych świata i wszędobylskich skarpetkach. W listopadzie i grudniu każdy uczeń rozpoczynający w tym roku szkolną edukację otrzyma na własność egzemplarz "Wnuczki antykwariusza" z ilustracjami Emilii Dziubak – jednej z najlepszych polskich ilustratorek, docenianych na całym świecie. To historia, która zabiera najmłodszych w podróż do przeszłości, ucząc, że odkrywanie rodzinnych korzeni to wielki skarb, z którego warto czerpać.

"+Wnuczka antykwariusza+ to książka, którą pisałam przede wszystkim z myślą o dzieciach, dla których być może będzie to pierwszy kontakt z książką i być może będzie to pierwsza ich własna książka. Dlatego chciałam przede wszystkim, żeby była atrakcyjna, żeby opowieści, które się w niej znalazły, zaciekawiały" – powiedziała Justyna Bednarek, cytowana w informacji prasowej IK.

Kampania "Mała książka – wielki człowiek" jest obecna w mediach tradycyjnych – telewizji, radiu, prasie, internecie, w przestrzeni miejskiej, a także podczas licznych wydarzeń w bibliotekach i szkołach, skierowanych do dzieci i ich opiekunów. Od 2017 r. dzięki akcji w ręce najmłodszych czytelników i ich rodziców trafiło już 5 mln książek.

Jest to największy, ze względu na skalę odziaływania oraz poziom zaangażowania publicznych środków finansowych, projekt bookstartowy w Europie i jeden z największych tego typu na świecie. Łącznie od 2017 r. wydatkowano na projekt 66 milionów złotych ze środków budżetu państwa. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ sdd/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wągrowiec
22.7°C
wschód słońca: 05:17
zachód słońca: 20:19
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wągrowcu

kiedy
2024-05-12 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Wągrowiec,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-20 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Wągrowiec,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-09 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Wągrowiec,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-27 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Wągrowiec,...
wstęp biletowany