Za kradzież whisky będzie tłumaczyć się przed sądem
Od początku marca na terenie powiatu wągrowieckiego zarejestrowanych zostało 26 przypadków kradzieży, które stanowiły wykroczenie. Część spraw jest jeszcze w prowadzeniu przez policjantów z Zespołu ds. Wykroczeń KPP w Wągrowcu i KP w Skokach.
Większość spraw jednak jest rozstrzygana przez funkcjonariuszy podejmujących interwencję zarz po zgłoszeniu i kończy się mandatami karnymi.
Nie ma reguły co do osób dokonujących kradzieży. W bardzo sporadycznych przypadkach są to dzieci nawet przed ukończeniem 10 roku życia, częściej zdarzają nastolatkowie. Najczęstrzymi sprawcami kradzieży są osoby dorosłe i starsze.
Przedmiotami kradzieży są przeróżne artykuły. 22 marca 44-letnia kobieta ukradła z marketu 2 napoje Tiger i paczkę cukierków o wartości 17 złotych, dzień wcześniej 26 – latek podczas rozładunku towaru przy sklepie w mniejszej miejscowości ukradł skrzynkę piwa wartości 100 zł. Na początku marca w sklepie obuwniczym popularnej marki pochodząca z Nakła kobieta ukradła 2 pary butów o wartości 340 złotych. Tego samego dnia w sklepie przy ul. Reja mężczyzna ukradł piwo o wartości 3 złote, a w markecie przy ul Pałuckiej 42-letni mężczyzna ukradł słuchawki o wartości 10 złotych.
W zależności od okoliczności zdarzenia, policjanci stosują karę grzywny w postępowaniu mandatowym – może ona zostać nałożona w kwocie od 20 do 500 złotych. W przypadku gdy skradziony towar nie nadaje się do zwrotu na półkę sklepową, a złodziej nie ma jak zapłacić, wówczas policjanci sporządzają ze zdarzenia notatkę, która w wyniku postępowania trafia do Sądu, który obliguje osobę nakazem uiszczenia należnej kwoty za skradziony towar.
Zdarza się również jak w przypadku interwencji przeprowadzanej wobec 31-letniej mieszkanki Rogoźna, która wczoraj około godziny 21:00 została zatrzymana przez ochronę marketu w związku z ujawnioną kradzieżą whisky o wartości 79,99 zł. Kobieta zbulwersowana sytuacją pretensjonalnie odnosiła się do policjantów, bagatelizując dokonaną wcześniej kradzież. Kobieta odmówiła przyjęcia mandatu karnego, stąd wszczęte wobec niej zostanie postępowanie w sprawie o wykroczenie. O grzywnie zadecyduje Sąd. Może one wynieść nawet 5000 złotych.
Drobni złodzieje muszą mieć się na baczności. Popełniane przez nich kradzieże są rejestrowane w KSIP – Krajowym Systemie Informatycznym Policji, co pozwala na ocenę ich poczynań w czasie. Gdy kradzieże są notoryczne, wówczas osobę taką można pociągnąć do odpowiedzialności karnej za popełnienie przestępstwa kradzieży zagrożonej karą pozbawienia wolności do 3 miesięcy do 5 lat.