Przestępcy drogowi nie unikną odpowiedzialności
Kierowanie pojazdu bez posiadanych uprawnień jest wykroczeniem, które uruchamia machinę wymiaru sprawiedliwości która w konsekwencji prowadzi do wydania postanowienia o zakazie prowadzenia pojazdów. Złamanie takiego zakazu jest już przestępstwem.
Kierował bez uprawnień.
W piątkowy wieczór w Kamienicy policjanci dzielnicowi zatrzymali do kontroli Opla Corsę, którego kierowca nie korzystał z pasów bezpieczeństwa. Na jaw wyszło, że siedzący za kierownicą 20-latek nie posiadał uprawnień do kierowania. Dokumentacja z przeprowadzonej interwencji przekazana zostanie do sądu, który oprócz wymierzenia kary grzywny, wyda również postanowienie o zakazie prowadzenia pojazdu.
Jechał na dożywotnim zakazie prowadzenia pojazdów.
Zatrzymany również w piątek przez patrol z Wydziału Ruchu Drogowego kierowca Audi – 35 letni mieszkaniec gminy Skoki, będzie odpowiadał za przestępstwo złamania takiego zakazu. Mężczyzna zdecydował się na prowadzenie samochodu pomimo posiadania dwóch wyroków - Sądu Rejonowego w Wągrowcu i Sądu Rejonowego Poznań- Nowe Miasto i Wilda, zakazujących mu kierowanie pojazdami mechanicznymi. Ten pierwszy wydany w 2019 roku zakazuje dożywotnio prowadzenia pojazdów. Odpowiedzialność prawna za złamanie takiego zakazu wynosi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Niepewne manewry na parkingu i interwencja obywatelska
Kompletnie niezrozumiałe zachowanie 46-latka z gminy Mieścisko. Był on widziany przez świadków jak pił piwo, a w samym środku dnia, niepewnie jeździł po parkingu koło marketu przy ul. Bydgoskiej w Wągrowcu. Spotkało się to ze stanowczym sprzeciwem. Zareagowała 28-letnia wągrowczanka, która podeszła do mężczyzny kazała mu oddać kluczyki, zadzwoniła na numer alarmowy 112, wtedy mężczyzna poszedł do sklepu.
Mężczyzna tłumaczył policjantom, że do Wągrowca przyjechał wraz z żoną na zakupy, a ona właśnie znajduje się w markecie. Przyznał się również że od rana wypił kilka piw, a samochodem nie jeździ, bo nie ma do tego uprawnień. Postanowił jednak przeparkować auto z jednego miejsca na inne.
W organizmie mężczyzny w chwili przeprowadzenia badania, znajdowało się około 2,5 promila alkoholu. Sąd może skazać mężczyznę na karę pozbawienia wolności do 3 lat, grzywnę minimum 5 tys. złotych, orzec zakaz prowadzenia pojazdów, nie krótszy niż 3 lata. W organizmie mężczyzny stężenie przekraczało 1,5 promila alkoholu, stąd Sędzia musi orzec przepadek auta. Jeśli kierowca nie był jedynym właścicielem, sąd orzeknie przepadek równowartości samochodu.
Kierowca widział mgłe?
Kolejny drogowy przestępca zatrzymany został w niedzielę około godziny 19:00 w Krośnie. Tam policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli Opla Vectrę, który jechał z włączonymi światłami przeciwmgłowymi. 27-letni kierowca używał ich pomimo normalnej przejrzystości powietrza, co jest prawnie zakazane. Status kierowcy również wzbudzał zastrzeżenia. Mężczyzna nie powinien poruszać się pojazdami w związku z zakazem sądowym prowadzenia pojazdów. Wobec mężczyzny wszczęte zostanie postępowanie, którego rozstrzygnięcie wiąże się z orzeczeniem kary, a może to być kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Drogi publiczne to miejsce które powinno być bezpieczne dla wszystkich użytkowników. Osoby, które nie uzyskały prawa do poruszania się po nich, wszyscy pijani kierowcy, bądź osoby którym sąd zakazał poruszania się po nich, stwarzają zagrożenie. Apelujemy do bliskich tych osób a interwencje zawczasu, bo spotkanie z policjantem, albo zdarzenie drogowe spowodowane przez takie osoby, to już bardzo poważne konsekwencje prawne i moralne dla tych co na to po cichu przyzwalają.
asp. Dominik Zieliński