Obywatelskie ujęcie nietrzeźwej kierującej uruchomiło lawinę kolejnych zdarzeń
Około godziny 3:00 w nocy operator numeru alarmowego powiadomił dyżurnego Policji o zdarzeniu. Zgłaszający poinformował, że najprawdopodobniej pijana kobieta uderzyła w samochód, a może kilka, stąd zabrał jej kluczyki i dał jasno do zrozumienia, że wzywa Policję.
Kobieta po krótkiej wymianie zdań ze zgłaszającym stwierdziła, że nie będzie z nim dyskutować i poszła do pobliskiego mieszkania. Policjanci którzy przybyli na miejsce potwierdzili wstępne przypuszczenia zgłaszającego. Urządzenie pomiarowe wykazało, że w organizmie kobiety znajdowało się około 1,6 promila alkoholu. Pochodząca z Poznania 51-latka kolidowała również z dwoma zaparkowanymi w pobliżu autami.
Towarzyszką kobiety była 27-letnia wągrowczanka, również znajdująca się w stanie nietrzeźwości. W organizmie jej znajdowało się około 1,7 promila alkoholu. Co więcej, policjanci ustalili kolejne niepokojące okoliczności – kobieta w tym czasie miała pod opieką trójkę małych dzieci, z których najmłodsze miało 7 miesięcy a najstarsze 4 lata. Kobieta pozostawiła je same w mieszkaniu. Nadto kobieta była poszukiwana przez Komisariat Policji w Czerwonaku zgodnie z nakazem doprowadzenia do zakładu karnego wydanym przez Sąd Rejonowy Poznań Grunwald i Jeżyce.
Wobec powyższego policjanci zaangażowali do czynności kolejny patrol, gdyż należało zapewnić pomoc i prawidłową opiekę znajdującym się w mieszkaniu dzieciom. Obydwie kobiety zostały zatrzymane i doprowadzone do KPP w Wągrowcu. Nietrzeźwa kierująca usłyszała zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności grzywna 5 tysięcy złotych i zakaz prowadzenia pojazdów. Kobieta będzie również odpowiadać za szkody powstałe w wyniku uszkodzenia zaparkowanych aut.
Natomiast pasażerka została przekazana policjantom z Wydziału Konwojowego, celem doprowadzenia jej do zakładu karnego. Ocenie prawno-karnej poddane zostanie również to, czy zachowanie kobiety polegające na pozostawieniu małych dzieci nie stwarzało dla nich niebezpieczeństwa.
Przypominamy, że pozostawienia małych dzieci w niebezpiecznych sytuacjach może stanowić wykroczenie, a nawet przestępstwo!
Kodeks Wykroczeń
Art. 106 „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Kodeks Karny
Art 160 „kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Art 210 „kto wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny osobę tę porzuca, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”