reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
4 grudzień 2024

Na 75-lecie Wytwórni Filmów Oświatowych - koncert Zdzisław Szostak in memoriam

zdjęcie: Na 75-lecie Wytwórni Filmów Oświatowych - koncert Zdzisław Szostak in memoriam / v46766258
v46766258
Z okazji obchodzonego w tym roku 75-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się w piątek koncert "Zdzisław Szostak in memoriam", a po nim uroczysta gala z projekcją nowego filmu o artyście "Partytura w głowie" w reż. Andrzeja B. Czuldy.
REKLAMA

Zdzisław Szostak to jedna z największych osobowości związanych z Filharmonią Łódzką w całej jej historii i - jak podkreśliła Karolina Albińska z FŁ - nieprzypadkowo jego kompozycje zabrzmią podczas koncertu poświęconego 75-leciu działalności Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

W tym roku mija pięć lat od śmierci znakomitego dyrygenta i kompozytora. Z urodzenia sosnowiczanin, w 1971 r. przeniósł się do Łodzi, gdzie spędził resztę życia. W latach 1971–1987 był dyrygentem FŁ i zastępcą dyrektora ds. artystycznych; wykładał też w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. W Łodzi szybko zyskał przydomek "dyrygenta ze stoperem w sercu".

"Nie wiem, czy którykolwiek ze światowych dyrygentów ma w swoim dorobku zadyrygowanie ponad 200 filmowymi ilustracjami muzycznymi" - pisała o Szostaku krytyczka i konsultantka muzyczna ok. tysiąca filmów Anna Iżykowska-Mironowicz w publikacji wydanej z okazji 100-lecia FŁ.

Wspólnie z łódzkimi filharmonikami Szostak zarejestrował m.in. muzykę Wojciecha Kilara, Jerzego Maksymiuka, Zbigniewa Preinsera oraz własną. Regularnie współpracował z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie i Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi. W jego dorobku kompozytorskim, oprócz muzyki filmowej, m.in. do takich produkcji jak "Aria dla atlety", "Królowa Bona", "Kanclerz", "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny", znajdziemy utwory symfoniczne, solowe – często pisane z myślą o konkretnych wykonawcach, kameralne, wokalno-instrumentalne.

Podczas piątkowego koncertu publiczność wysłucha kompozycji Szostaka: "Symfonietty" (cz I. Uwertura piccola) oraz suity symfonicznej z muzyki filmowej do serialu "Królowa Bona"; orkiestrą FŁ będzie dyrygował Filip Huget.

Potem odbędzie się gala z okazji 75-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych (WFO) w Łodzi, podczas której przewidziano projekcję filmu "Partytura w głowie" w reż. Andrzeja B. Czuldy. Tytuł to nawiązanie do ulubionego powiedzenia Zdzisława Szostaka - "trzeba mieć partyturę w głowie, a nie głowę w partyturze".

Uroczysta gala to kolejne w tym roku wydarzenie upamiętniające jubileusz WFO. Łódzka "Oświatówka" została powołana do istnienia 29 grudnia 1949 roku; powstała na bazie działającego od 1945 r. Wydziału Filmu Oświatowego Instytutu Filmowego. Celem instytucji było tworzenie filmów edukacyjnych i oświatowych. Dorobek WFO to ponad 5,5 tys. produkcji filmowych i ponad 1,2 tys. nagród na festiwalach; szczególne miejsce wśród tych produkcji zajmują filmy przyrodnicze. Częstym tematem produkcji filmowych była również sztuka.

Historię i dorobek WFO można poznać na wystawie "Oświatówka. Fabryka nieoczywistości", która jeszcze do końca roku prezentowana jest w Muzeum Kinematografii w Łodzi.(PAP)

agm/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wągrowiec
2.7°C
wschód słońca: 08:00
zachód słońca: 15:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wągrowcu

kiedy
2025-01-02 19:00
miejsce
Gościniec Winnica w Sławicy,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-10 18:30
miejsce
Ośrodek Kultury, Rogoźno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 16:00
miejsce
Ośrodek Kultury, Rogoźno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-28 19:00
miejsce
Sala Biblioteki Publicznej, Skoki,...
wstęp biletowany