Koncert w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie zainaugurował polską prezydencję w UE
Na tę okazję Radzimir Dębski skomponował specjalnie nowy utwór pt. "Ukłon", "czerpiąc z kanonu polskiej muzyki klasycznej". W swojej muzyce Dębski odwołuje się do twórczości: Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara oraz - jego zdaniem najwybitniejszej kompozytorki w historii - Grażyny Bacewiczówny.
"Intencją kompozytora jest aby z pomocą języka muzyki popularnej, dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. To pretekst, aby wracać do muzyki Szymanowskiego, Bacewiczówny i innych, odnosić się do nich świadomie lub nieświadomie, przekładać na język współczesnego pokolenia tym, którzy albo z racji wieku, albo z racji przynależności do innego kręgu kulturowego się z nią nie spotkali" - zaznaczono na stronie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Jak przypomniała prowadząca koncert Grażyna Torbicka, "mistrzem i mentorem Radzimira Dębskiego był Krzysztof Penderecki". "To właśnie Pendereckiemu autor dzisiejszego koncertu dedykuje jedną z części swojego utworu. Koncertu przygotowanego specjalnie na inaugurację prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, zatytułowanego +Ukłon. Powidoki+" - wyjaśniła.
W programie muzycznym wieczoru znalazły się takie utwory Dębskiego, jak: "Hoax", "Crux", "Odrodzenie", "Tren Warszawskiego Getta" oraz prapremierowe wykonanie kompozycji "Ukłon".
W rozmowie z dziennikarzami kompozytor wyjaśnił, że przy pracy nad występem najtrudniejsza była dla niego aranżacja sceniczna na 160 osób. "To jest ogromny stres (...). Dla mnie celem jest zaprezentowanie mojego kraju najlepiej, jak potrafię. Czuję się jak sportowiec na olimpiadzie. Chciałbym to zrobić najlepiej, jak tylko się da" - zapewnił.
Polska formalnie objęła przewodnictwo w Radzie UE 1 stycznia, co oznacza, że do końca czerwca będzie odpowiedzialna m.in. za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych jej gremiów oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich. Polska sprawuje prezydencję po raz drugi - pierwszy raz nasz kraj przewodził pracom krajów członkowskich w drugiej połowie 2011 r.
Polska prezydencja pod hasłem "Bezpieczeństwo, Europo!" będzie skupiać się na wzmacnianiu bezpieczeństwa UE w wielu aspektach. W ciągu najbliższego półrocza w związku z prezydencją w Polsce odbędzie się ponad 300 oficjalnych spotkań, w tym 22 nieformalne rady z udziałem unijnych ministrów. W styczniu odbędą się dwie z nich: 21-22 stycznia spotkają się ministrowie odpowiedzialni za edukację, zaś 30-31 stycznia - ministrowie odpowiedzialni za sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne. (PAP)
gj/ aszw/