reklama
kategoria: Kraj
15 sierpień 2024

W Święto Wojska Polskiego w stolicy defilowało ponad 2,5 tys. żołnierzy i ponad 200 pojazdów

zdjęcie: W Święto Wojska Polskiego w stolicy defilowało ponad 2,5 tys. żołnierzy i ponad 200 pojazdów / fot. PAP
fot. PAP
W czwartek z okazji Święta Wojska Polskiego warszawską Wisłostradą przedefilowało ponad 2,5 tys. żołnierzy oraz przejechało ponad 200 różnorodnych pojazdów wojskowych - czołgów, transporterów i artylerii.
REKLAMA

Defilada stanowiła kulminacyjny punkt tegorocznych obchodów wypadającego w czwartek Święta Wojska Polskiego. Wzięli w nie udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Donald Tusk, wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek Senatu Szymon Hołownia i marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, a także ministrowie i najważniejsi dowódcy Wojska Polskie z szefem Sztabu Generalnego WP gen. Wiesławem Kukułą na czele.

Uroczystość rozpoczęła się od wystąpień szefa MON, premiera Tuska i prezydenta Dudy. Wszyscy trzej podkreślali, że kwestie obronności i bezpieczeństwa muszą leżeć poza sporem politycznym, tak jak to miało miejsce podczas zwycięskiej wojny obronnej w 1920 roku. Liderzy podkreślali też znaczenie ciągłości w procesie transformacji i modernizacji wojska, w tym wielu kontraktów na dostawy nowego sprzętu dla żołnierzy.

Pod koniec wystąpień w regionie mównicy polityków wylądowali spadochroniarscy instruktorzy wojskowi, wyposażeni we flagi m.in. Polski, Sił Zbrojnych RP i NATO. Następnie odśpiewano Marsz Pierwszej Brygady, czyli pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. Z armat salutowych oddano natomiast honorową salwę 25 wystrzałów upamiętniających 25-lecie Polski w Sojuszu.

Następnym etapem uroczystości była defilada oddziałów piechoty. Obserwujący mogli zobaczyć reprezentacyjne pododdziały niemal wszystkich jednostek Wojska Polskiego, w tym m.in. przedstawicieli i poczty sztandarowe poszczególnych dywizji i brygad Wojsk Lądowych, podchorążych z akademii wojskowych, ale także jednostek Sił Powietrznych, Marynarki Wojennych, brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Uwagę zwracali przedstawiciele Wojsk Specjalnych w ćwiczebnych kombinezonach i okularach chroniących ich tożsamość, Strzelcy Podhalańscy w charakterystycznych mundurach nawiązujących do tradycyjnych strojów góralski, a także żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w bordowych beretach. Towarzyszyli im także m.in. żołnierze Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Na defiladzie obecni byli także przedstawiciele sił sojuszniczych stacjonujących w Polsce – żołnierze amerykańscy, brytyjscy oraz rumuńscy stacjonujący w Orzyszu w woj. warmińsko-mazurskim w ramach grupy bojowej NATO (eFP). W defiladzie maszerowali także reprezentanci jednostek międzynarodowych stacjonujących w Polsce – Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód NATO z Elbląga, Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód ze Szczecina, polsko-litewsko-ukraińskiej brygady z Lublina, a także m.in. Eurokorpusu ze Strasburga, w którym Polska sprawuje obecnie dowództwo.

Pod koniec tej części defilady zgromadzeni mogli zobaczyć także kawalerzystów ze Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego oraz kolumnę podchorążych z Wojskowej Akademii Technicznej z flagami Polski, UE – w 20 lecie członkostwa Polski – NATO – w 25 lecie członkostwa Polski w Sojuszu.

Po pieszej części defilady odbyła się defilada lotnicza. Zgromadzeni mogli zobaczyć nowoczesny śmigłowiec szturmowy AH-64 Apache w towarzystwie dwóch obecnie służących w Wojsku Polskim poradzieckich Mi-24. Zamówione w tym tygodniu Apache mają w nadchodzących latach zastąpić wysłużone Mi-24. Za nimi na niebie pojawił się śmigłowiec Si-70 Black Hawk w towarzystwie dwóch czeskich śmigłowców Mi-17.

Za nimi przeleciały samoloty szkoleniowe PZL-130 Orlik, wykorzystywane również w zespołach akrobacyjnych. Kolejne były polskie F-16, czyli myśliwce stanowiące obecnie podstawę polskiego lotnictwa bojowego. Lotniczą część defilady zakończył przelot dwóch amerykańskich myśliwców F-35. 32 takie maszyny są obecnie zamówione dla polskiego lotnictwa; pierwsze z nich mają zostać przekazane do Wojska Polskiego w najbliższych tygodniach, choć na razie pozostaną jeszcze w USA.

Zwieńczeniem defilady był przejazd długiej kolumny pojazdów wojskowych, a wśród nich nowoczesne typy uzbrojenia, które w ciągu ostatnich lat trafiły do Wojska Polskiego. To m.in. lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija, różne pojazdy Żandarmerii Wojskowej, transportery rozpoznawcze Kleszcz, transportery Rosmak w wersji z wieżą Hitfist oraz nowocześniejszą, bezzałogową ZZSW-30, pojazdy minoodporne M-ATV i Cougar, a także nowe pływające wozy bojowe piechoty BWP Borsuk.

Wisłostradą przejechały także systemy obrony przeciwlotniczej: wozy systemu Pilica, sytemu Mała Narew oraz systemu Patriot, a także wozy Morskiej Jednostki Rakietowej, zajmującą się ochroną polskiego wybrzeża. Zobaczyć można było także systemy artylerii rakietowej – wyrzutnie WR-40 Langusta, pochodzące z USA wyrzutnie HIMARS oraz osadzone na polskich Jelczach wyrzutnie Homar-K, czyli pochodzące z Korei Południowej K239 Chunmoo.

Nie zabrakło także wozów sojuszników – zobaczyć można było amerykańskie czołgi M1 Abrams i wozy bojowe piechoty Bradley, a także lekkie pojazdy wykorzystywane przez żołnierzy brytyjskich oraz przeciwlotnicze Gepardy wykorzystywane przez stacjonujących w Polsce Rumunów.

Ważnym elementem defilady pojazdów był przejazd czołgów; zobaczyć można było trzy typy nowoczesnych czołgów, które trafiły w ostatnich latach lub trafiają obecnie do polskiej armii. Są to pochodzące z Niemiec Leopardy 2 w spolonizowanej wersji 2PL, a także obecnie dostarczane z Korei Południowej K2 Czarne Pantery. Dalej zobaczyć można było niedawno dostarczone do Polski czołgi M1A1 Abrams. Przejazd Abramsów rozpoczął pochodzący z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej czołg, który na niedawnej uroczystości otrzymał imię zmarłego w wyniku ataku nożem podczas służby na granicy sierż. Mateusza Sitka.

Defiladę pojazdów zamknęły pojazdy artylerii lufowej, czyli zakupione w Korei Płd. Armatohaubice K9 wraz z wozami dowodzenia, a także produkowane w Stalowej Woli armatohaubice Krab, również z wozami dowodzenia. Wedle informacji organizatorów, łącznie warszawską Wisłostradą przejechało ok. 200 sztuk różnorakiego sprzętu. Poza wozami bojowymi były to także pojazdy medyczne, inżynieryjne czy dowodzenia, kluczowe dla sprawnego działania wojska.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej 1920 r. Zwycięstwo polskiego wojska zadecydowało o zachowaniu niepodległości kraju i zatrzymało marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Było także jednym z najważniejszych elementów pamięci historycznej II RP.

15 sierpnia został ogłoszony w 1923 r. Świętem Wojska Polskiego. Pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. Święto Wojska Polskiego ponownie obchodzone jest w połowie sierpnia. Od kilku lat elementem państwowych obchodów Święta stała się defilada wojskowa, zazwyczaj organizowana w stolicy. (PAP)

mml/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wągrowiec
11.2°C
wschód słońca: 06:47
zachód słońca: 16:22
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wągrowcu

kiedy
2024-11-08 18:30
miejsce
Ośrodek Kultury, Rogoźno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-13 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Wągrowiec,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 18:00
miejsce
Sala STODOŁA, Gołańcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Ośrodek Kultury, Rogoźno, ul....
wstęp biletowany