REKLAMA
Historia
12 czerwca to dzień, w którym obchodzimy pamięć o Brygadzie Ochronnej, która została założona w 1924 roku przez Zygmunta Hübnera. Jej głównym celem było zapewnienie ochrony prezydentowi RP. Decyzja o utworzeniu Brygady została podjęta bezpośrednio po tragicznym zamachu na ówczesnego prezydenta Gabriela Narutowicza. Obchody tego dnia związane są z przekształceniem Brygady Ochronnej w Służbę Ochrony Państwa (BOR).To święto daje możliwość oddania hołdu żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy w różnych okresach historycznych (po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku) pełnili zaszczytną służbę ochronną zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Zadania i uprawnienia SOP
Służba Ochrony Państwa to formacja zbrojna i umundurowana, powołana do zapewnienia ochrony najważniejszych osób i obiektów w Polsce oraz do rozpoznawania i zapobiegania przestępstwom wymierzonym w nie.Jej zadania obejmują również prewencję przestępstw, w tym tych zagrażających ogólnemu bezpieczeństwu, bezpieczeństwu w komunikacji i porządkowi publicznemu.
Aby wykonywać te zadania, funkcjonariusze SOP mają uprawnienia do prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych, takich jak podsłuchy, kontrola korespondencji, w tym elektronicznej, oraz kontrola zawartości przesyłek.
Ochrona osób i budynków
Służba Ochrony Państwa jest odpowiedzialna za ochronę wielu ważnych osób i obiektów związanych z dobrem państwa. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa prezydentowi, marszałkom, prezesowi i wiceprezesom Rady Ministrów, ministrowi spraw wewnętrznych i ministrowi spraw zagranicznych, byłym prezydentom Polski, przedstawicielom zagranicznych delegacji oraz innym ważnym osobom.SOP pełni również funkcję ochrony obiektów, takich jak budynki rządowe i placówki zagraniczne Rzeczypospolitej Polskiej. Oprócz tego, do zadań funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa należy prowadzenie rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego budynków Sejmu i Senatu.
PRZECZYTAJ JESZCZE