Rząd przyjął uchwałę dotyczącą Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030
Zaktualizowanie Narodowej Strategii Onkologicznej było konieczne ze względu na występujące w niej pewne braki - tłumaczył Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
Projekt przewiduje m.in. aktualizację terminów działań realizowanych w ramach tej strategii. "Dostępność do najwyższych standardów leczenia onkologicznego, które gwarantuje bezpieczeństwo każdemu pacjentowi - od momentu diagnostyki poprzez wszystkie etapy leczenia aż do jego zakończenia - jest jednym z priorytetów naszej koalicji" - powiedział wicepremier.
Zauważył, że Narodowa Strategia Onkologiczna zakłada m.in. dostępność do badań mammograficznych, które jak zaznaczył - są bardzo potrzebne, żeby jak najszybciej wykrywać zmiany nowotworowe wymagające interwencji.
"Projektowana uchwała przewiduje modyfikację wybranych zadań Strategii w celu ujednolicenia nomenklatury w obowiązujących aktach prawnych oraz w sposób odzwierciedlający zaplanowaną, faktyczną formę, termin i zakres ich realizacji, będący wynikiem wielostronnych ustaleń pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w realizację NSO i podjętych przez nich decyzji, uwzględniających aktualne potrzeby i możliwości wykonania zadań, przy jednoczesnym zachowaniu spójności z rocznymi harmonogramami wdrażania NSO" - wyjaśniono w uzasadnieniu projektu.
Ponadto, projektowana zmiana przewiduje rozszerzenie odpowiedzialności za realizację niektórych zadań strategii "celem precyzyjnego wskazania wykonawców podejmowanych działań".
"Wprowadzenie zmian we wskazanym dokumencie podyktowane jest koniecznością uporządkowania informacji na temat realizowanych w ramach NSO zadań, przy uwzględnieniu faktycznego stanu ich implementacji" - podkreślono.
Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030 ma doprowadzić do kompleksowych zmian w polskiej onkologii. Zakłada poprawę wczesnej wykrywalności i skuteczności leczenia nowotworów oraz równy dostęp do najnowszych metod terapii. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ agz/