Od wtorku obowiązują prostsze zasady abonamentu mieszkańca w SPPN
Na sierpniowej sesji Rada Warszawy uprościła formułę działania rejonowego abonamentu parkingowego. Nowe zasady weszły w życie we wtorek.
"Dotychczasowe zasady były dość złożone. Od miejsca zamieszkania na terenie SPPN wyznaczany był okrąg o promieniu 150 metrów. Następnie od maksymalnie 8 parkometrów wewnątrz tego okręgu wyznaczało się kolejne, tym razem o promieniu 100 metrów każdy. Miejsca postojowe wchodzące w zakres każdego okręgu odchodzącego od danego parkomatu składały się ostatecznie na pakiet uprawnień konkretnego abonamentu rejonowego" - wyjaśnił Zarząd Dróg Miejskich.
Według nowych zasad od miejsca zamieszkania wyznaczany jest jeden okrąg o promieniu 200 metrów. Abonament rejonowy będzie obowiązywał na wszystkich miejscach w SPPN, które zmieszczą się w tej strefie.
"By wyrównać faktyczny zasięg abonamentów dla różnych adresów w systemie tworzonych było coraz więcej +parkomatów wirtualnych+. Były punktami na mapie używanymi tylko i wyłącznie na potrzeby określania zasięgu abonamentów rejonowych" - przekazał ZDM.
Docelowo zostaną one całkowicie wygaszone wraz z utratą ważności ostatnich abonamentów wydanych na starych zasadach. Po naturalnym wygaśnięciu daty obowiązywania "starego" abonamentu od 1 października każdy nowy zostanie bowiem wydany już w oparciu o regułę 200 metrów.
Od wtorku że osoby składające wnioski o abonamenty parkingowe na Kamionku lub Saskiej Kępie (gdzie SPPN zacznie obowiązywać 4 listopada) otrzymają je już według nowych zasad. Mieszkańcy tych osiedli mogą wnioskować o abonamenty od 5 października.
Cena abonamentu nie uległa zmianie i wciąż wynosi 30 zł rocznie. Jednocześnie do wyboru dostępny jest również abonament obszarowy, którego zasięg jest zdecydowanie większy. Jego cena również nie uległa zmianie i wynosi 600 zł rocznie.
Wszystkie dotychczasowe abonamenty zachowują swoją ważność. Nie ma obowiązku ich zwracania lub wymiany. Jednocześnie jest jednak taka możliwość. Zmiana danych w abonamencie jest możliwa: w każdym czynnym POP ZTM, drogą mailową (pod adresem kancelaria@zdm.waw.pl) lub kierując pismo do ZDM.
"Wymiana abonamentu odbywa się bez dodatkowych opłat, z zachowaniem terminu ważności dotychczasowego. Zaktualizowany abonament aktywowany jest natychmiast, a poprzedni automatycznie zamykany" - wyjaśnił ZDM.
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego działa w Warszawie od 1999 r. Początkowo obejmowała tylko ścisłe centrum miasta. Po dekadzie została rozszerzona m.in. o Powiśle, Stare i Nowe Miasto. W 2013 r. granica obszaru z parkometrami przesunęła się z Żelaznej do Okopowej na zachodzie, z Koszykowej do Wawelskiej na południu, a na północy zamiast al. Solidarności sięgnęły Dworca Gdańskiego i ronda Radosława oraz fragment Pragi-Północ. Od 2020 r. jej obszar, etapami, zwiększył się dwukrotnie – o część Woli i Pragi-Północ, Żoliborz i Ochotę, pl. Hallera i jego okolice oraz północny Mokotów.
Od listopada SPPN zacznie obowiązywać na Saskiej Kępie i Kamionku. Decyzją Rady Warszawy od 3 lutego 2025 r. SPPN zostanie powiększona o obszary Starego Mokotowa, Wyględowa, Wierzbna, Ksawerowa, Sielc i części Sadyby.(PAP)
mas/ mark/