reklama
kategoria: Kraj
22 marzec 2024

Najważniejsze zobowiązanie, czyli podwyżki dla nauczycieli, zostało zrealizowane

zdjęcie: Najważniejsze zobowiązanie, czyli podwyżki dla nauczycieli, zostało zrealizowane / fot. PAP
fot. PAP
Minister edukacji Barbara Nowacka podkreśliła, że najważniejsze zobowiązanie na 100 dni rządu, czyli podwyżki dla nauczycieli, zostało zrealizowane. Kierownictwo resortu wymieniło też m.in. ograniczenie prac domowych, odchudzenie podstawy programowej i odpartyjnienie kuratoriów.
REKLAMA

Minister edukacji podczas konferencji prasowej w MEN powiedziała, że najważniejsze zobowiązanie, czyli podwyżki dla nauczycieli, zostało zrealizowane. "To jest wielka zmiana jakościowa, którą odczuwają nauczycielki i nauczyciele. Te pieniądze im się po prostu należały za lata ciężkiej pracy, wysiłku, działania na rzecz młodych osób, działania na rzecz takiej spójności i siły szkoły i polskiej edukacji" - podkreśliła, dziękując nauczycielom.

Nowacka dodała, że te podwyżki w ponad 85. proc. trafiły na konta nauczycieli - łącznie z obiecanym wyrównaniem od stycznia.

Szefowa resortu zaznaczyła, że kolejną, ważną i zrealizowaną obietnicą, było "odpartyjnienie kuratoriów tak, żeby szkoły były realnie autonomiczne, żeby dyrektorzy szkoły nie byli zastraszani przez partyjnych kuratorów". Dodała, że było to jedno z pierwszych działań, które podjęła, a ostatni konkurs na kuratora został rozstrzygnięty 19 marca. "Wszyscy mają jedno zadanie - odbudować siłę instytucji kuratoriów na zasadzie współpracy z nauczycielkami i nauczycielami" - oceniła.

Przypomniała, że "jeszcze w najbliższych dniach podpisane zostanie rozporządzenie dotyczące odejścia od obowiązkowych prac domowych i prawdopodobnie 16 kwietnia już wejdzie w życie" - zaznaczyła dodając, że jest to zmiana, na którą czekali zarówno rodzice jak i uczniowie.

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer przekazała, że resort w porozumieniu z Polską Izbą Książki pracuje nad ustawą, która sprawi, że wszystkie podręczniki będą miały swoje odpowiedniki cyfrowe, co odciąży uczniowskie tornistry.

Przypomniała też, że od 1 września uczniowie od IV klasy szkoły podstawowej do końca szkoły ponadpodstawowej będą się uczyć według odchudzonej podstawy programowej, zniknie przedmiot historia i teraźniejszość, a w szkołach ponadpodstawowych zamiast niego będzie nowy przedmiot.

Dodała, że we współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, wszyscy nauczyciele klas I-III zostaną przygotowani do tego, żeby wprowadzić 12 godzin nauki o pierwszej pomocy.

Lubnauer podała, że resort pracuje też nad kwestią KPO. "Okazało się, że zastaliśmy sytuację, w której żaden z kamieni milowych, które miały być zrealizowane w ministerstwie edukacji, nie był przygotowany" - powiedziała, wskazując, że w 2022 r. powinien być przygotowany podstawowy dokument "Polityka cyfrowej transformacji edukacji". Wyraziła nadzieję, że zostanie on przyjęty w czerwcu br. "Już przeprowadziliśmy szerokie prekonsultacje" - dodała.

Wiceminister edukacji narodowej, pełnomocniczka ds. zdrowia psychicznego uczniów i uczennic Paulina Piechna-Więckiewicz podkreśliła, że resort diagnozuje sytuację i chce doprowadzić do tego, żeby w każdej szkole był dostępny psycholog. Dodała, że do ministerstwa docierają sygnały, "że podwyżki zachęcają psychologów do tego, żeby podejmować pracę w szkołach".

"Dane będziemy mogli podać w odpowiednim momencie, kiedy organy nadzoru będą podsumowywać te kwestie. Natomiast to, nad czym musimy również pracować, tak jak nad podniesieniem rangi zawodu nauczyciela, autorytetu nauczyciela, to również podniesienie rangi i autorytetu psychologów" - powiedziała. "Psycholodzy chcą z nami współpracować. W poniedziałek Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów na moje ręce przekazał projekt standardu pracy psychologów w szkołach i przedszkolach. Będziemy nad tym dokumentem pracować tak, żeby psycholog w szkole nie tylko był, ale również mógł pracować dla dobra dzieci w taki sposób, żeby ta praca miała sens" - zaznaczyła.

Dodała, że w MRPiPS trwają prace nad uregulowaniem zawodu psychologa w ustawie. Zaznaczyła, że resort w tej sprawie prowadzi szereg konsultacji ze związkami zawodowymi, organizacjami pozarządowymi i samorządowymi. "Współpraca międzyresortowa ws. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce zafunkcjonowała" - stwierdziła.

Piechna-Więckiewicz została zapytana o zapowiadaną ustawę, zakazującą sprzedaży jednorazowych e-papierosów i szerzej, o możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży wyrobów z nikotyną w pobliżu szkół. Wyjaśniła, że w przepisach są luki dotyczące wyrobów tytoniowych, dlatego konieczna jest ich zmiana.

"Mamy już umówione spotkanie, będziemy konsultować to z wiceministrem (zdrowia) Wojciechem Koniecznym, który jest odpowiedzialny za zdrowie publiczne w MZ i będziemy rozmawiać z organizacjami pozarządowymi" - zapowiedziała.

Nowacka, pytana, czy od września szkoły będą działać jako punkty szczepień dla uczniów, zaprzeczyła. "Nie planujemy organizacji punktów szczepień w szkołach. Planujemy promocję szczepień HPV" - zaznaczyła. Zapowiedziała, że wraz z minister zdrowia Izabelą Leszczyną, będzie szukać rozwiązania, które umożliwi szczepienie dzieci w szkołach w miejscowościach, w których dostęp do szczepień jest utrudniony. "To dotyczy wyłącznie HPV" - zastrzegła.

Minister edukacji, zapytana, na jakim etapie są prace nad obowiązkiem szkolnym dla uczniów ukraińskich, poinformowała, że w czwartek odbyło się "bardzo dobre" spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z odpowiednikami po stronie ukraińskiej, jednak na ten moment nie ma "strategicznych decyzji". "Myślę, że do spotkania międzyrządowego będą one do doprowadzone" - dodała.

"Z perspektywy ministerstwa edukacji priorytetem jest dobro dziecka, a dobro dziecka polega na tym, że dziecko jest widziane przez system szkolny" - podkreśliła. Wyraziła przekonanie, że strony "dobrze się porozumieją w szczegółach rozwiązania". (PAP)

Autorzy: Paulina Kurek, Aleksandra Kiełczykowska, Iga Leszczyńska, Marcin Chomiuk, Iwona Żurek

pak/ ak/ iga/ mchom/ iżu/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wągrowiec
11.6°C
wschód słońca: 06:47
zachód słońca: 16:22
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wągrowcu

kiedy
2024-11-08 18:30
miejsce
Ośrodek Kultury, Rogoźno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-13 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Wągrowiec,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 18:00
miejsce
Sala STODOŁA, Gołańcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Ośrodek Kultury, Rogoźno, ul....
wstęp biletowany