Jeśli wrócimy do rządów, zrobię wszystko, by przyciągać duże firmy do gmin i miasteczek
Jak przekonywał, takie działanie będzie kluczem do rozwiązania wielu problemów, z którymi obecnie mierzą się małe ośrodki. "Problem demograficzny, problem starzenia się społeczeństw będzie mniejszy. Zostanie złagodzony, ponieważ ci przedsiębiorcy zadbają o przyciągnięcie nowych pracowników, w tym polskich emigrantów z Londynu, Francji, Niemiec" - zaznaczył.
"To jednocześnie zwiększy bazę podatkową, wpływy z podatku PIT do budżetów gmin i powiatów, zwiększy wpływy z podatku CIT do województw i budżetów marszałkowskich. To wreszcie wymusi również odpowiednie inwestycje w tanią energię, w energetykę jądrową, w energetykę zieloną, odpowiednie sieci przesyłowe, aby tania, stabilna i bezpieczna energia była zasobem kapitałowym i materialnym służącym odpowiedniemu rozwojowi kraju" - powiedział Morawiecki.
Koncepcje dotyczące polityki samorządowej politycy PiS przedstawili w sobotę na odbywającej się w Sejmie konferencji programowej pod hasłem "Rzeczpospolita Samorządowa", która została zorganizowana przez Stowarzyszenie OdNowa RP.
Jak przekonywał Morawiecki "Polska jest krajem policentrycznym - mamy wiele miast i miasteczek". "Można więc przyciągać i tworzyć centrale dużych firm w bardzo wielu małych miejscowościach. To jest mój program na kolejną dekadę. Zrobić wszystko, aby złagodzić presję demograficzną, odpływ mieszkańców z gmin, powiatów i województw" - podkreślił były premier.
Z kolei lider Stowarzyszenia OdNowa i wiceszef klubu PiS Marcin Ociepa mówił o potrzebie wzmocnienia współpracy między administracją rządową a samorządową. "Polska oraz w ślad za tym prawica nie będą odnosić sukcesów, jeśli nie będą bardziej otwarte na samorządność i nie będą rozumiały samorządności" - ocenił.
Wśród postulatów swojego stowarzyszenia wymienił m.in. kwestię utworzenia Krajowej Szkoły Administracji Samorządowej. "Jest gotowy projekt ustawy. Nie wykluczam, że my go wniesiemy w drodze poselskiej inicjatywy ustawodawczej jeszcze w tej kadencji. Potrzebujemy bowiem bliźniaczej uczelni dla Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, tylko skierowanej nie na kształcenie kadr administracji rządowej, tylko samorządowej. To jest olbrzymie wyzwanie, aby oni byli wykształceni na wysokim poziomie" - powiedział.
"Potrzebujemy trwałego osadzenia w Radzie Ministrów osoby odpowiedzialnej za samorząd terytorialny, czyli ministra ds. samorządu, ale nie po to, aby tworzyć nowe etaty, ale aby połączyć kompetencje polityki regionalnej z resortu funduszy i polityki regionalnej, a z drugiej strony z MSWiA. Połączenie tych dwóch sektorów pod jednym ministrem" - wymienił Ociepa.
Ponadto - jak dodał - powinna powstać spotykająca się dwa razy w roku Rada Ministrów i 16 Marszałków. "Wreszcie warto znaleźć w Senacie miejsce dla marszałków województw, po to, aby na co dzień mogli reprezentować swoje województwa. Na stu senatorów 16 marszałków nie zachwieje relacji między partiami politycznymi i procesów wyborczych, a pozwoli samorządom mieć silniejszy głos w procesie legislacyjnym" - powiedział Ociepa.
"Potrafimy to robić, wiemy jak to zrobić. W odróżnieniu od moich następców i przeciwników politycznych, którzy na razie pokazują, że potrafią robić tylko igrzyska i kolejne wrzutki, a to o ambasadorach, a to o prokuratorach, a to o sędziach. Ale od tego gminy, powiaty i miasteczka nie będą bogatsze" - zaznaczył Morawiecki, mówiąc o programie swojego ugrupowania w odniesieniu do samorządów. Jak podkreślił - wierzy "we wspólnotę i współpracę między rządem a samorządami".
Stowarzyszenie OdNowa zostało założone w 2021 roku przez polityków związanych w przeszłości z Porozumieniem Jarosława Gowina. Po dymisji Gowina i odejściu jego współpracowników z koalicji rządzącej, we wrześniu 2021 roku Marcin Ociepa oraz posłowie: Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy powołali stowarzyszenie OdNowa RP. Niedługo potem, jeszcze podczas poprzedniej kadencji Sejmu, szef PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że zawarta została umowa polityczna między PiS a OdNową o współpracy we wspólnym klubie. (PAP)
autor: Marcin Jabłoński
mja/ mmu/