reklama
kategoria: Kraj
16 styczeń 2024

55 organizacji społecznych zaapelowało o "naprawę" uchwały o strefie czystego transportu w Krakowie

zdjęcie: 55 organizacji społecznych zaapelowało o
fot. PAP
O pilną "naprawę" uchwały o strefie czystego transportu (SCT) w Krakowie zaapelowało we wtorek 55 organizacji społecznych do radnych miasta. W poprzednim tygodniu wojewódzki sąd administracyjny unieważnił tę uchwałę, stwierdzając jej wadliwość – głównie brak określenia granic SCT.
REKLAMA

Pod apelem, przesłanym do magistratu, podpisały się głównie organizacje skoncentrowane na ochronie środowiska, m.in. Greenpeace Polska, ale i ruchy miejskie, działające na rzecz szeroko rozumianych zmian w mieście. To przede wszystkim organizacje krakowskie.

"Oczekujemy od obecnych władz Krakowa, że jak najszybciej przygotują nową uchwałę o SCT, szybko przeprowadzą konsultacje społeczne, a następnie przyjmą uchwałę" – powiedziała dziennikarzom Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Przekonywała, że jak najszybsze wprowadzenie SCT jest potrzebne, aby chronić zdrowie, zwłaszcza dzieci.

Według przywołanych przez Dworakowską danych, Kraków jest najbardziej zanieczyszczonym dwutlenkiem węgla miastem w Polsce, a 70-80 proc. tego zanieczyszczenia w mieście pochodzi z rur wydechowych samochodów. Podkreśliła, że wprowadzenie SCT popiera Koalicja Lekarzy i Naukowców na rzecz Zdrowego Powietrza – według danych tej organizacji rocznie w Krakowie umiera ok. 300 pacjentów z powodu zanieczyszczeń transportowych.

"SCT upadła w wyniku decyzji sądu, ale temat się nie kończy" – zaznaczyła przedstawicielka Krakowskiego Alarmu Smogowego.

W środę radni Krakowa mają dyskutować o obywatelskiej uchwale, autorstwa grupy "Kraków dla kierowców". Kierowcy skupieni w tej grupie chcą całkowitego unieważnienia SCT. Według nich nie każdego stać na wymianę samochodu na nowszy, a sama SCT łamie m.in. konstytucyjne prawa do własności, swobody przemieszczania się. Przeciwnicy SCT zapowiedzieli na środę protest przed magistratem.

Zdaniem prawników radni nie mogą w środę przyjąć uchwały przeciwników SCT, ponieważ taki dokument może unieważnić lub zmienić tylko inicjator uchwały rady miasta – w tym przypadku prezydent.

"Jeżeli radni przyjmą jutro uchwałę, to rażąco złamią prawo" – podkreślił we wtorek Miłosz Jakubowski z Fundacji Frank Bold, który jest zwolennikiem SCT.

We wtorek z dziennikarzami spotkała się również matka dziecka chorego na astmę Aleksandra Piotrowska. "Celem SCT nie jest ograniczenie praw do przemieszczania się, do własności, ale ochrona zdrowia najmłodszych, najbardziej narażonych na zanieczyszczenia powietrza. To prawo nadrzędne. Rodzice chorych dzieci ponoszą ogromne koszty związane z prywatnymi wizytami lekarskimi, zakupem leków, urlopami branymi, by opiekować się chorym dzieckiem" – mówiła.

WSA w poprzednim tygodniu stwierdził, że uchwała o SCT jest nieważna, m.in. dlatego, że nie określa jasno granic Strefy.

Władze Krakowa zapowiedziały już, że przygotują nową uchwałę uwzględniającą uzasadnienie sądu. Nie będą się odwoływać od decyzji sądu, ponieważ na decyzję sądu drugiej instancji mogłyby czekać dwa, trzy lata. Mniej czasu, zdaniem władz miasta, zajmie przygotowanie nowej uchwały.

Na mocy uchwały radnych z 2022 r. na terenie całego Krakowa od lipca 2024 r. miała obowiązywać strefa czystego transportu. Do miasta miały nie wjechać samochody osobowe i ciężarowe zarejestrowane po 1 marca 2023 r., które nie spełniają normy co najmniej Euro3 w przypadku aut benzynowych i LPG, a w przypadku diesli normy co najmniej Euro5. Od 1 lipca 2026 SCT w Krakowie miała obowiązywać wszystkie auta, niezależnie od daty rejestracji.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wągrowiec
9.9°C
wschód słońca: 06:54
zachód słońca: 16:14
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wągrowcu

kiedy
2024-11-08 18:30
miejsce
Ośrodek Kultury, Rogoźno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-13 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Wągrowiec,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 18:00
miejsce
Sala STODOŁA, Gołańcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Ośrodek Kultury, Rogoźno, ul....
wstęp biletowany